Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Veřejné projednání investičního záměru společnosti JIPOCAR POWER s.r.o. - Větrný park Haná

Veřejné projednání investičního záměru společnosti JIPOCAR POWER s.r.o. - Větrný park HanáDatum konání:
15.2.2024

leták---Pavlovice-u-Kojetína.jpgJde o veřejné projednání investičního záměru společnosti JIPOCAR POWER s.r.o. o kterém byla informace ve Zpravodaji:

Větrný park Haná

Rozvoj větrné energetiky v Česku je v plném proudu, a po více než 10leté pauze se opět začínají developeři zajímat o výstavbu větrných parků napříč Českou republikou. Jipocar Power (divize holdingu LCJ Invest), zabývající se zelenou energetikou je jedním ze zájemců, kteří by rádi na katastru naší obce vybudovali větrný park.

Holding LCJ Invest je jedním z předních zaměstnavatelů na Vysočině. V jejich logistickém areálu ve Stříteži u Jihlavy pracuje téměř 1 500 zaměstnanců a na víc než 150 000 m2 provádí různé logistické procesy pro tuzemské i zahraniční partnery.

V současné době rozvíjí svůj záměr většího větrného parku na Stonařovsku, jižně od Jihlavy, ale vzhledem k poměrně rychle se rozvíjejícímu tempu jejich nové divize Jipocar Power, vyhodnotili i území v okolí Pavlovic u Kojetína jako velmi vhodné pro výstavbu větrného parku. Pavlovice u Kojetína totiž disponují velmi dobrými povětrnostními podmínkami pro provoz větrných elektráren. Navíc díky přítomnosti rozvodny 110 kV Kojetín, by bylo vyvedení výkonu celého parku realizováno do napěťové hladiny velmi vysokého napětí. To znamená, že na rozdíl od fotovoltaických elektráren, které se běžně připojují do napěťových hladin vysokého napětí, větrné elektrárny neomezují kapacitu elektrického vedení pro domácnosti a jejich případné solární panely, instalované na střechách domů.

Cílem holdingu LCJ Invest je navázat s obcí dlouhodobou spolupráci a v katastru obce vybudovat větrný park, který přinese do obecního rozpočtu nemalý příspěvek po celou dobu fungování větrných elektráren. Navíc holding LCJ Invest přislibuje podporu místních spolků a kulturních akcí.

V roce 2023 tedy společnost oslovila mj. naši obec s plánem realizovat i v části našeho katastru projekt Větrného parku Haná. Jedná se o instalaci větrné elektrárny situované severně od naší obce směrem k Mořicím, která by měla být realizována částečně na pozemcích katastrálního území Pavlovice u Kojetína, dílem v katastrech Mořic, Vrchoslavic, Vitčic, Stříbrnic, Křenovic, Koválovic a možná se dostane do blízkosti Kojetína.

image001.png

K dané tématice proběhlo na úrovni starostů a místostarostů několik jednání, ze kterých jsme si odnesli vesměs pozitivní postoje k tomuto typu investice. Pro dotčené obce by se jednalo o finanční podporu do jejich rozpočtů, určenou k investicím sloužícím jejich občanům. Kompletní problematika vč. reálné nabídky bude představena na veřejném projednání v novém roce v jednotlivých obcích.